Styropian fundamentowy – jakie wykorzystanie na budowie?
Ocieplanie budynku powinno się rozpoczynać od podstawy, innymi słowy inaczej rzecz charakteryzując od fundamentów. Dzięki stosowaniu specjalistycznych tworzyw ogrzewających fundamenty można w stanowczym stopniu polepszyć ich stabilność. Poza tym takie warstwy izolacyjne występujące pod postacią celowo do tego celu dopasowanego styropianu, są niejako pierwszą barierą zabezpieczającą, która jak nie spojrzeć w zdecydowanym stopniu zabezpiecza przestrzeń czy to ścian fundamentowych czy też piwnicznych przed wpływaniem niepomocnych składników zewnętrznych, takich jak chociażby nadmierna wilgotność.
Styropian na fundament najczęściej występuje pod dwojakimi postaciami – obudowa berlińska wykopu. W przypadku nadmienionych już poprzednio ścian fundamentowych oraz piwnicznych najczęściej użytkuje się styropian charakteryzujący się względnie niewielką gęstością. Sytuacja prezentuje się nieco inaczej, kiedy w grę wstępuje zabezpieczenie stosownej warstwy zabezpieczającej fundamenty przed działaniem wody. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zdecydowanie twardszego styropianu.
Warto w tym momencie nadmienić również o innym materiale, czyli wełnie szklanej, która w własnej charakterystyce jest wybitnie podobna do płyt wełny mineralnej. Przy ocieplaniu pomieszczeń odnajdujących się czy też całościowo czy też w większej części pod ziemią sprzyja styropian na fundament. Po samej nazwie styropianu można wywnioskować, że prócz ocieplania ścian piwnicznych znajduje on również zastosowanie przy konstruowaniu bariery izolacyjnej w obrębie fundamentów.